Anakin Skywalker, początek ścieżki Jedi

Gdy Anakin trafił na Coruscant, stolicę Republiki Galaktycznej oraz miejsca głównej siedziby Zakonu Jedi, stanął przed Radą Jedi. Tostał poddany szeregom testów, które to miały na celu potwierdzenie jego talentu. Młody Skywalker przeszedł testy bezbłędnie, jednak mimo to Rada postanowiła, iż zostanie on padawanem i nie będzie w przyszłości Jedi. Anakin był za duży. W świątyni uczyć się mogły dzieci do lat 13-tu, po ukończeniu tego wieku, każde dziecko, które nie zostało wybrane na padawana zostało wysyłane do różnych placówek w galaktyce, co ostatecznie wiązało się z końcem marzeń o byciu Jedi. Anakin został też oceniony negatywnie z racji swoich emocji oraz obawy co do przyszłości chłopca. Świadczy o tym dialog z Yodą, który już wtedy wskazywł, że mistrz zdaje sobie sprawę, jak może potoczyć się los chłopca.

„- Twoje myśli krążą wokół matki

– Tęsknie do niej

– Stracić się ja boisz

– A co to ma do rzeczy?

– Wszystko! Strach to ścieżka ciemnej strony Mocy. Strach do gniewu prowadzi, gniew do nienawiści, a ona… do cierpienia. Wielki strach w Tobie czuję.”

Ostatecznie Qui-Gon Jinn nagiął zasady kodeksu Jedi i postanowił zabrać ze sobą chłopca na Naboo, rozpoczynając jednocześnie szkolenie Jedi.

„- Qui-Gon… nie chce sprawiać kłopotów

– I nie sprawisz. Nie wolno mi Cię szkolić, więc obserwuj mnie. Pamiętaj… Twoje skupienie określa Twoją rzeczywistość.”

Po dotarciu na Naboo oraz wywiązaniu się walki między droidami Federacji Handlowej, a oddziałem wiernym królowej Amidali w pałacu królewskim Qui-Gon nakazał Anakinowi schronić się i czekać, aż walka ucichnie. Młody Skywalker schował się wraz z R2-D2 w myśliwcu należącego do wojsk Naboo.

Gdy walka rozgorzała na dobre uruchomił myśliwiec w celu zniszczenie Droidekas’ów. Pomógł tym gwardii królowej oczyścić drogę do komnat królewskich, jednak przy okazji niechcący włączył autopilota, który to ustawiony był na atak głównego statku (Saak’ak) Federacji Handlowej, kontrolującego armię droidów okupujących Naboo.

Anakin wraz z R2-D2 po wyłączeniu autopilota wzięli czynny udział w bitwie kosmicznej. Przypadkowo wleciał do statku Federacji i również przez przypadek wystrzelił dwie torpedy, które to spowodowały wewnętrzną eksplozję statku w efekcie której droidy straciły źródło zasilania, przyczyniając się tym samym do zwycięstwa wojsk Naboo.

W tym samym czasie Obi-Wan oraz Qui-Gon Jinn stoczyli walkę z Lordem Sithów Darth’em Maul’em. W czasie tej walki zginął mistrz Qui-Gon Jinn, o czym Obi-Wam opowiedział Anakinowi po jego powrocie na Naboo. Wtedy to zwrócił na niego uwagę ukrywający się mroczny Lord Sithów Darth Sidious, znany w Republice jako Kanclerz Palpatine. Ostatecznie Rada, wierząc, że Anakin jest chłopcem, który wedle przepowiedni, przywróci równowagę Mocy zgodziła się aby pobierał nauki Jedi. Po awansowaniu Obi-Wan’a pozwolili Rycerzowi Jedi, przyjąć Anakina jako swojego padawana. Tym samym Obi-Wan spełnił ostatnia wolę i obietnicę daną swojemu mistrzowi Qui-Gon’owi.